Governors

Governor Information 2018/19

Name Category Appointed by Terms of Office

(No of years & end dates)

Committee membership Responsibilities Voting Rights

(If Associate Member)

Pecuniary Interests
Alison Pratt Head Teacher n/a n/a Buildings & Safety Committee

 

Finance Committee

 

Curriculum Committee

 

Pay & Personnel

Committee

Safer Recruitment Governor Nil
Janet Pidgeon Co-opted GB 4 02/02/2019 Buildings & Safety Committee

 

Finance Committee

 

Curriculum Committee

Safer Recruitment Governor Nil
Diane Summers Co-opted GB 4 12/03/2022 Finance Committee

 

Pay & Personnel

Committee

 

HT PM Panel

Chair of Governors

 

Parent Liaison Governor

 

Governor Forum Representative

 

Safer Recruitment Governor

Nil
Graham McKay Co-opted GB 4 26/07/2021 Finance Committee

 

Pay & Personnel

Committee

 

 

Vice Chair

 

SEN Governor

 

Safeguarding Governor

 

Development and Training Governor

Nil
Alistair Lance Co-opted GB 4 10/12/2020 Finance Committee

 

Pay & Personnel

Committee

Nil
Reverend Tapani Simojoki Co-opted GB 4 02/02/2019 Buildings & Safety Committee

 

Curriculum Committee

Computing Governor

 

Able Child Governor

 

Safer Recruitment Governor

Nil
Uzma Barfoot Co-opted GB 4 26/09/2021 Buildings & Safety Committee

 

Curriculum Committee

Literacy Governor Nil
Dawn Roberts Co-opted GB 4 02/07/2022 Buildings & Safety Committee Nil
Lorraine Biddle Parent GB 4 22/11/2020 Curriculum Committee Numeracy Governor Nil
Jessica Sansom Parent GB 4 02/07/2022 Buildings & Safety Committee

 

Curriculum Committee

Health & Safety Governor Nil